скільки варити компот?
Як варити компот
загальний принцип — фрукти або ягоди варяться у воді з додаванням цукру так, щоб смак з плодів виварився в воду і вийшов смачний напій. Наприклад, щоб зварити яблучний компот, потрібно взяти яблука, на кожен кілограм — 5-7 ложок цукру і 3 літри води. Яблука почистити від серцевини, розрізати на 6 частин. У 5-літрову каструлю налити води, всипати цукор, довести до кипіння, на тихому вогні варити 10 хвилин. Наполягати під кришкою 10 хвилин. Пити в теплому або охолодженому вигляді, зберігати в холодильнику. Вийде досить багато пиття і трохи фруктів — якраз на охолоджуючий напій.
інший випадок: компоти варяться і для отримання їстівного десерту — наприклад, абрикоси, полуниця і багато інших плоди зовсім не розварюються в компоті і викладаються в піали для поїдання, Значення ж пиття в такому випадку другорядне. Як правило, компоти з переважанням частки плодів готуються на зиму, адже влітку немає нічого смачнішого і корисніше, ніж з'їсти їх в свіжому вигляді.
як заготовити компот на зиму
щоб заготовити компот на зиму, досить простелізовать банки і кришки під парою і герметично їх закрутити. Додатково
можна, але не обов'язково:
— збільшується норма цукру, тому що цукор — це консервант;
— в сироп додається лимонна кислота в порошку (на 3-літрову банку — чайна ложка порошку без гірки);
— плоди заливаються в банках окропом, а потім вода зливається з банок в каструлю і на її основі вариться сироп — цей сироп розливається по банках знову.
— банки разом з компотом стерилізують — ставлять в каструлю, вистелену рушником, на тихий вогонь — хвилин на 15.
Для збереження найбільшої користі плоди не піддаються варінні, а лише заливаються на час окропом. А щоб компот вийшов солодким, окріп після настоювання зливається і на його основі вариться сироп.
Компот із сухофруктів (з сушки)
на 1 кілограм сухофруктів 5 літрів води, 4 склянки цукру, лимонний сік, 4 столові ложки солодкого мигдалю.
Сухофрукти промити, залити гарячою водою, додати цукор і варити 50 хвилин. Готові фрукти викласти в стакан, залити процідженим сиропом, посипати дрібно нарубаним мигдалем. Охолодити.
при варінні компоту з сухофруктів враховуйте, що найдовше варяться яблука і груші — 45 хвилин, тому їх першими кладуть в сироп варитися. Курагу і чорнослив варять 15 хвилин, їх кладуть в другу чергу. Ізюм варити 5 хвилин, тому його кладуть в останню чергу.
Фкуснофакты
Компот — десертний прохолодний напій зі свіжих, сушених, консервованих або заморожених фруктів, ягід, овочів, варених в цукровому сиропі.
Приємний аромат компоту дають скоринки цитрусових, але їх потрібно прибрати з компоту після варіння. У компот із заморожених плодів і ягід варто додати трохи свіжих фруктів, лимонної кислоти. Напій стане ароматні, завдяки щіпці прянощів: цедри, ванілі, кориці, гвоздики, імбиру, але з ними важливо не переборщити. Для поживності і густоти в компот можна покласти крупу: рис, манку, перловку.
у компот можна додавати мед, замінивши їм цукор. Мед потрібно класти в самому кінці варіння, щоб не піддавати його сильної термічній обробці — так мед не втратить корисних властивостей. Якщо додати в компот трохи солі — на кінці ножа — солодкість напою збільшиться, так як сіль розкриває солодкість фруктів і ягід.
до речі, саме слово «компот» має коріння у французькій мові. Французькі кухарі першими почали варити компоти і до сих пір у Франції це поширений десерт. Зараз в магазинах під назвою compote часто продається фруктове пюре. На Русі до XVIII століття теж варили напій з фруктів і ягід — груш, яблук, чорносливу, слив, родзинок, але називався він узвар або узвар. Його подавали в Різдвяний святвечір. Назва« компот »потрапило в російську мову в XVIII столітті з французької мови (означає« складати, складати ») і прижилося.
у фільмі «Операція «И» та інші пригоди Шурика» є сцена з компотом, що стала згодом широко відомою. Під час обідньої перерви на будівництві герой Олексія Смирнова — дебошир Федя, побачивши, що йому не дали третю страву — компот, вигукнув: « а компот?». Коли йому дали компот, а спостерігав за ним міліціонер пішов, Федя долив в компот горілку, вставив соломинку, зробивши з напою алкогольний коктейль.