як квасити капусту
квашена капуста гарячим способом
Продукти на 3-літрову банку
Капуста білокачанна — половина середнього за розміром качана вагою 2 кілограми
морква — 2 штуки середнього розміру
окріп — 1,5 літра
сіль кам'яна велика — 2 столові ложки
цукровий пісок — 2 столові ложки
Як приготувати квашену капусту
1. Помити і очистити моркву від шкірки, нарізати за допомогою спеціальної дошки для нарізки овочів. Якщо її немає, то нарізати великою соломкою звичайним ножем.
2. Очистити капусту від грубих листя і тонко нашаткувати.
3. Перемішати капусту з морквою в глибокій мисці.
4. У стерилізовану трилітрову банку викласти капусту з морквою, ретельно утрамбовуючи її, до повного заповнення банки.
4. Приготувати розсіл для закваски: в мірний стаканчик покласти по 1 столовій ложці цукрового піску і кам'яної солі, залити окропом.
5. Перемішати розсіл і залити їм капусту в банку так, щоб вона була прихована під розсолом повністю.
6. Банку з капустою поставити в широку миску або каструлю, щоб при бродінні капустяний сік не перелився з банки.
7. Залишити капусту на 2-3 доби при кімнатній температурі, періодично (2-3 рази на день) натискаючи на капусту дерев'яною паличкою (щоб дістати до дна банки), вичавлюючи газ і прибираючи піну.
9. Накрити банку з квашеною капустою кришкою і прибрати на зберігання в холодильник.
квашена капуста холодним способом
продукти на 3-літрову банку
Капуста білокачанна — 1 невеликий качан або половина великого, вагою близько 2 кілограм
морква — 2-3 штуки вагою 300 грам
сіль кам'яна — 40-50 грам за смаком
Як приготувати квашену капусту
1. Видалити верхні зелені капустяне листя.
2. Нашаткувати капусту за допомогою дошки або спеціальної терки для капусти.
3. Помити і очистити моркву від шкірки, натерти на крупній тертці.
4. Капусту і моркву ретельно перемішати, додаючи приготовлену сіль.
5. При перемішуванні потрібно обов'язково трохи перетирати і тиснути капусту у великій ємності (можна взяти таз), до появи соку.
6. На дно банки укладати капусту, добре утрамбовуючи.
7. Після того, як вся капуста буде покладена, прикрити її зверху капустяним листям.
8. Покласти на приготовлену капусту тарілку або блюдо, а зверху поставити гніт (наприклад, повний чайник, банку або каструля води).
9. Капусту залишити при кімнатній температурі на 3 дні.
10. Для того щоб гази виходили, потрібно протягом всіх трьох днів протикати капусту палицею по 3-4 рази на день. Визначити, що гази вийшли можна по пінці, яка утворюється при бродінні. Як тільки пінка зникне зовсім (на 2-3 день) — значить, капуста готова.
Фкуснофакти
— кухонний інвентар для заготівлі квашеної капусти: 3-х літрова скляна банка, глибока тарілка, обробна дошка і мірний стаканчик. Для нарізки капусти і моркви необхідна дощечка для терки капусти, а якщо її немає, то звичайний кухонний ніж.
— Перед нарізкою капусти слід вимити її і прибрати з неї верхні зелене листя.
— щоб капуста вийшла м'якшою за смаком, слід додати в неї трохи цукру (на наше кількість — 2-4 столових ложки).
— для того, щоб капуста вийшла хрусткою, не потрібно її переминати, краще просто добре перемішати. Сіль для засолювання беруть обов'язково велику. А якщо хочеться урізноманітнити смак, то можна додати в капусту брусницю, журавлину або болгарський перець.
— Капусту можна подавати просто до гарніру, або використовувати її як гарнір. У будь-якому випадку рекомендується нарізати цибулю, додати його в капусту. Потім присипати трохи цукрового піску за смаком і рослинного масла. Залишити настоятися на пару годин. Чим довше вона постоїть — тим смачніше буде. Сіль в капусту використовується тільки велика, кам'яна. А для того, щоб вона була хрусткою, після того, як вийдуть гази, капусту рекомендується виставити на холод.
— Капусту підбирають для квашення пізніх сортів, щоб квашена капуста була хрусткою. Зазвичай це середина осені. Потрібно відібрати для закваски капусту в зеленому листі, незважаючи на те, що потім ви їх видалите. Вибирають її так тому, що без зеленого листя вона може виявитися мороженої, а така вже не підійде для засолювання.
— можна урізноманітнити і смак капусти, для цього в процесі приготування можна, перед тим як будете її укладати – додати в неї журавлину або брусницю, фрукти або гриби. Можна приправити спеціями.
— зберігається квашена капуста всю зиму до весни в холодильнику або на відкритому балконі.
— капустяну качан при квашенні не використовують.
— класичні пропорції квашення капусту: на 1 кілограм капусти 100 грам моркви і 10 грам солі.
— оптимальна температура закваски капусти +2 — +15 градусів.
— якщо під час настоювання капусти утворилася цвіль, її необхідно видалити, а капусту і тарілку — ретельно помити під холодною водою.
— піну при заквасці капусти обов'язково необхідно видаляти, і протикати капусту — теж. Інакше капуста вийде з гірчинкою.
— в якості гніту підійде, наприклад, кругляк або 2-літрова пляшка води. Гніт необхідно ретельно промити, тому що при холодному способі зберігання виділяється сік — якщо він стикнеться з не стерильним гнітом, ймовірно, що квашена капуста зіпсується.
— зберігається квашена капуста 3-4 місяці. Відкриту банку вживають протягом 2 тижнів, інакше стане гірчити (тоді капусту пускають в щі ). Так як капуста продається протягом усього року, можна готувати її регулярно і ненадовго.
від чого залежить час закваски капусти
— чим більше солі використовується в рецепті, тим швидше бродить капуста — від 3 днів (на кожен кілограм капусти 25 грам солі) до 5-7 днів (15 грам солі на кілограм капусти). Після закваски холодним способом капусту необхідно розкласти по банках і прибрати на зберігання, вона остаточно кваситься 1 тиждень.
— час закваски залежить і від кількості готується капусти. Так, якщо квасити бочку капусти, то вона буде кваситися не менше місяця.
— важливо, що спосіб закваски з бродінням (наш другий рецепт) значно довший «гарячого» способу, коли капусту квасять з кип'яченою заливкою.