Як варити томатну пасту
Рецепт в каструлі з соковижималкою
1 етап. Початок варіння. Каструлю (або кілька каструль) поставити на плиту, вогонь поки не включати. Помідори по черзі вимити, насухо обтерти, кожен розрізати навпіл і викладати половинки в каструлю. Як тільки дно каструлі заповниться, ставте її на середній вогонь і повертайтеся до обробки помідорів — поки вони не закінчаться. Після закипання під помідорами зменшити вогонь, піну зняти.
2 етап. Подрібнення і відділення соку від макухи — після півгодини варіння пропустити вариво через соковижималку. Густа і ніжна паста вимагає відділення насіння і шкірки, тому соковижималка підійде найкраще: вона просто не пропустить їх, відокремивши в Макуха. Якщо заготівлею пасти ви хочете займатися постійно, то краще за все купити спеціальну протиральну машинку або ж ручний прес. Вручну відокремлювати шкірку і зерна занадто трудомістким.
3 етап. Основна варіння — перший 1-2 години, поки томати мають рідку консистенцію, перемішувати зрідка дерев'яною лопаткою, а коли паста увариться в 2-3 рази і стане щільною, безперервно, причому краще робити це в рукавичках, так як паста дає гарячі бризки.
4 етап. Додаємо сіль і оцет — необов'язково, але для довгого зберігання в будь-яких умовах краще додати. Орієнтуйтеся тут на смак самих помідорів, солодкі сорти можуть вимагати більше солі і для збалансованого смаку пасти. Стандартні пропорції — на 5-літрову каструлю свіжого томата 1 столова ложка солі. Аналогічно з оцтом: на 1,5 літра готової томатної пасти додайте 2-3 столових ложки 6%-оцту хвилин за 5 до закінчення варіння — для зберігання при кімнатних умовах.
5 етап. Стерилізація банок і кришок — наприклад, в мікрохвильовці або духовці довести воду в банках до кипіння, потім воду злити.
6 етап. Розкласти пасту по банках, закрити-закатати, остудити і прибрати на зберігання.
Фкуснофакти
томатну пасту готують про запас, так як в сезон помідорів багато, а взимку мало або дорого. Інакше кажучи, варять томатну пасту, щоб заощадити в несезон. При цьому так само, як і звичайні помідори, томатна паста відмінно йде в борщ, до макаронів, а також при приготуванні різних соусів до гарячих страв. Навіть якщо просто розвести томатну пасту водою, вийде томатний сік, нічим не гірше магазинного.
Банки для томатної пасти краще брати невеликі: навіть невеликий баночки 100 мілілітрів вистачить, щоб приготувати 5 літрів (велика каструля) борщу або 2 склянки соку. А ось після розтину зберігати домашню томатну пасту рекомендується по мінімуму, буквально пару днів. Відповідно, великі банки томатної ікри варто заготовлювати, якщо ви великий томатний фанат і готові запивати борщ томатним соком, на вечерю приготувавши макарони з тушкованим м'ясом.
для пасти підійдуть абсолютно будь-які стиглі помідори: соковиті слід оглянути і вирізати. Щільні зеленуваті помідори слід варити з сіллю, щоб паста з них краще зберігалася. Час варіння томатної пасти — до бажаної консистенції, як правило це консистенція, відповідна назві: щільна паста, що не спадає і тим більше не стікає з ложки.
довідково можна заміряти овочі: з 10 кілограмів свіжих томатів вийде 1-1,5 літра густий томатної пасти.
варити томатну пасту без соковижималки або спеціального преса можна, але дуже трудомістким: томатне пюре після півгодини варіння продавити через сито. У кілька шарів марлі викласти і зав'язати пюре, підвісити на кілька годин, прокип'ятити пару хвилин і закатати.
Якщо є соковарка, то можна томити томати в ній годину, а вже потім пропустити через сито, проварити півгодини.
зберігати домашню томатну пасту зварену без оцту — в холодильнику або заморозити в пакетах для льоду. Пасту з оцтом просто поставити в прохолодне місце.